Raffa Quartet | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Raffa Quartet

Raffa Quartet powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Toruniem i Bydgoszczą oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej.
Muzycy skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opera Nova. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość.
W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy i zrealizowali „Projekt 21” w Górsku i Synagodze w Starym Fordonie. Brali udział m.in. w: Festiwalu „Rzeka muzyki” (2017), Festiwalu „Fontanna muzyki - koncerty przy fontannie Potop w Bydgoszczy” (2016, 2017), Cyklu Letnich Koncertów Muzyki Kameralne w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu (2016, 2017), Europejskich Spotkaniach Artystycznych w Bydgoszczy (2013), Relokacjach organizowanych przez
Fundację Nowa Sztuka Wetmusic, realizując projekt „W pół drogi” w Złejwsi Wielkiej (2013), Koncertach Muzyki Kameralnej w Selb i Hof w Niemczech (2013) oraz innych wydarzeniach muzycznych propagując piękno muzyki kameralnej.

Filip Lipski – skrzypce, absolwent "Szkoły Talentów" w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. T.Tomaszewskiego. Został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama w klasie prof. K. Śmietany. Swoje wirtuozowskie i artystyczne umiejętności doskonalił u wybitnych muzyków jak: W. Wiłkomirska, K.A.Kulka, P. Munteanu, N. Chestain, K.Węgrzyn, R. Nodel, H. Schunk, B. le Monnier, A.R. Kragerud. Był gościnnym koncertmistrzem w różnych orkiestrach i festiwalach muzycznych: Festiwal Międzynarodowy w Catani (Sycylia) Word Symphony Orchestra, Orkiestry „L’ensemble Intereuropeen” w Thonon we Francji, „Hohenfels Symphony Orchestra Philharmonic Berlin” w Niemczech, Filharmonia Wrocławska im. W.Lutosławskiego, Filharmonia Gorzowska. Współpracował z wieloma orkiestrami w europie w tym
"BBC Symphony Orchestra" w Londynie, 'Orchestre National d'Île de France' w Paryżu. Grał pod batutami dyrygentów takich jak sir Colin Davis, Mariss Jansons, J. Maksymiuk, J.Kasprzyk, sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Jirí Belohlávek, Yoel Levi. Wykonuje recitale solowe w całej europie, grywał w takich salach jak „Konzerthaus”w Berlinie, ”Southwerk Cathedral” w Londynie, jako solista z Kameralną Orkiestrą ”Amadeus” w Dworze Artusa w Gdańsku. Był laureatem wielu konkursów w tym: I miejsce na międzynarodowym konkursie w Quakenbrucken w Niemczech, I miejsce na Ogólnopolskim konkursie J.S.Bacha w Polsce, I miejsce na konkursie muzyki kameralnej Juttungs- Foundation w Stendhal w Niemczech. Gra na skrzypcach W. Topa.

Justyna Cieślak – skrzypce, studentka absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, m.in. Jana Staniendy, Bartosza Bryły, Adama Korniszewskiego. Współpracowała m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, czy World Orchestra Grzecha Piotrowskiego. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała m.in. w Gyӧr, Pradze, Freiburgu, Lwowie, a także w Korei Południowej: Seulu, Daejeon, Busan. Będąc podopieczną warszawskiej Fundacji Cultura Animi brała udział w festiwalach międzynarodowych i koncertach muzyki kameralnej. Jako członek zespołów kameralnych współpracowała z kujawskopomorskim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich, nagrywając utwory na płytę „Musica Nova”. Pracowała z takimi muzykami jak: Zsolt Nagy, Łukasz Borowicz, Krzysztof Herdzin, Krzesimir Dębski.

Michał Rak - muzyk orkiestrowy, altowiolista. Absolwent Hochschule für Musik Würzburg (Niemcy) w klasie altówki u prof. Reinera Schmidta, gdzie studiował w latach 2005 - 2010. Od 2019 r. związany z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie pracuje jako muzyk solista. Od 2010 pracuje również na stanowisku muzyk solista w orkiestrze Opery Nova w Bydgoszczy. W 2013 r. założył kwartet smyczkowy RAFFA QUARTET, z którym aktywnie koncertuje i propaguje muzykę kameralną realizując rozmaite projekty artystyczne z zakresu kameralistyki. W 2009 roku był uczestnikiem wymiany Erasmus na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się u prof. Lecha Bałabana. Współpracował m.in. z Mainfranken Theater Würzburg, Neuephilharmonie Frankfurt, Mainphilharmonie Würzburg czy Bayerische Kammeroper Veitshöchheim. W 2010 r. otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na konkursie muzyki kameralnej „Wolfgang Fischer Und Maria Fischer-Flach-Stiftung” w Würzburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów takich jak: Rainer Moog, Grigori Zhislin, Friedemann Eichhorn, Lech Bałaban oraz kursach muzyki kameralnej z Voces-Quartett oraz Juilliard-String-Quartett. Pracował z takimi muzykami jak m.in.: Herwig Zack, Max Speermann, Orfeo Mandozzi oraz dyrygentami: Mariss Janson, Jin Wang, Yuuko Amanuma, Roland Boer. Prowadzi również pracownię smyczkarstwa, specjalizującą się w naprawie i konserwacji smyczków, a swoje umiejętności zdobywał w pracowni G. Knoll.

Cecylia Stanecka – wiolonczela, kształciła się pod kierunkiem wybitnych profesorów wiolonczeli m.in. Juliusa Bergera, Arto Norasa, Ivana Monighettiego, Louise Hopkins, Tomasza Strahla oraz Andrzeja Bauera. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Wystąpiła z licznymi koncertami w Polsce i za granicą. Spośród nich należy wymienić koncerty kameralne i solowe w
Genewie, Metz Tuluzie, Paryżu, Zurichu i Bernie. Współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Pan European Philharmony, Open Mind Orchestra, Jungen Münchner Philharmonie oraz Filharmonią Zielonogórską. W 2014 rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy jako muzyk solista. Uzyskała szereg nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Między innymi nagrodę specjalną za wykonanie utworu Marty Ptaszyńskiej „Moon flowers” na Andreas Stein Wettbewerb w Augsburgu, I nagroda z wyróżnieniem i nagrodami dodatkowymi podczas Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelowego w Warszawie.